Väčšina Slovákov využilo nízke úročenie na hypotékach v minulých rokoch a kúpili si nehnuteľnosť v podobe vysneného bytu. Mať pekné a vlastné bývanie, to nie sú len práva a výhody, ale obnáša to aj radu povinností, ktoré bežný nájomca nemusí riešiť. A z ďaleka to nekončí len pri platení mesačnej splátky banke. Pozrite sa s nami na tie najdôležitejšie finančné úkony, ktoré po zapísaní vášho mena na list vlastníctva budete musieť riešiť.
- Náklady na energie (voda, elektrina, plyn)
Výška týchto nákladov závisí od mnohých parametrov, okrem poskytovateľa energie a jeho tarify, záleží aj na tom, na čo a ako často elektrinu, plyn alebo vodu využívate. Veľa domácich spotrebičov je elektronických, avšak dôležité sú aj praktické veci: či vypínate svetlo v miestnostiach, či dbáte na používanie šetrnejších (EKO) programov, pri vode záleží aj na dĺžke sprchovania alebo či umývate riad ručne alebo v umývačke riadu atď. V dnešnej dobe už viete monitorovať spotrebu a efektívne ovládať termostaty na kúrenie či chladenie, rovnako máte možnosť zainvestovať do elektrospotrebičov s vysokou energetickou triedou (A+++, A++). Pokúste sa optimalizovať tieto energetické náklady aj správnymi ,,návykmi“. ,,Odbremeníte“ svoju peňaženku a zároveň šetríte životné prostredie. Páčila sa vám nejaká novostavba a kúpili ste v nej byt? Práve z tohto pohľadu ste ,,vyhrali“ – v porovnaní so staršími bytmi alebo domami vám určite padne vhod nižšia spotreba vody a tepla, taktiež aj náklady za plyn, keďže väčšina nových stavieb ho už nevyužíva na kúrenie, varenie či ohrev vody.
- Daň z nehnuteľnosti
Ak ste nadobudli za predchádzajúci rok byt, alebo ak došlo k zmenám okolo jeho užívania - musíte to uviesť v daňovom priznaní nasledujúci rok. Daň z nehnuteľnosti je špecifická v tom, že sa platí za aktuálny rok a nie spätne. Výška závisí od rozlohy bytu, lokality a miestnych daňových sadzieb. Tie nájdete na internetovej stránke obce či mesta, ako aj vzorec pre výpočet dane. Avšak najjednoduchšie je priamo komunikovať s obecnými úradmi.
- Náklady do fondu bytového spoločenstva
Veľmi dôležitá je spolupráca vás a ostatných majiteľov bytových jednotiek. Podľa zákona o vlastníctve bytu sa vy a ostatní vlastníci musíte zhodnúť, čo všetko bude z fondu platené. Všeobecne platí, že náklady do tohto fondu pri novostavbách bývajú menšie ako v starších bytoch.
- Náklady na spotrebu energií v spoločných priestoroch budovy
- Náklady na upratovanie budovy a údržbu pozemku – aj vonkajšie priestory ako záhrady, dvory, parkovacie miesta atď.
- Náklady na službu správy budovy
- Náklady na vytvorenie rezervy budúcich opráv a nečakaných výdajov – rekonštrukcia a údržba spoločných priestorov, strechy, fasády, finančná rezerva na havarijné poruchy, zatopenie pivníc atď.
- Náklady na technickú správu budovy – oprava a údržba kotolne, elektrických rozvodov, tepelného čerpadla, výmenníkov a rozvodov tepla, vody a plynu
- Náklady na vedenie účtovníctva, popr. právnych služieb technického poradenstva a odborných posudkov pri plánovaní väčších opráv a investícií.
Buďte tiež pripravení, že všetky zmeny na spoločnej budove, rekonštrukcie zasahujúce do spoločných priestorov alebo exteriéru budovy musia byť odsúhlasené bytovým spoločenstvom alebo správcom bytového domu.
- Náklady na poistenie nehnuteľnosti
Poistenie domácnosti môže mať základné, ale aj rozšírené krytie. Je dôležité nájsť poistenie na mieru, netreba zbytočne preplácať za nepotrebné doplnky. Výška poistného závisí od hodnoty nehnuteľnosti, či sa nenachádza v nejakej rizikovej oblasti, rovnako aj stav bytu zaváži. Porovnajte si jednotlivé ponuky a pravidelne aktualizujte svoje poistenie. Ak udržujete bezškodový priebeh, viete získať zľavy na poistnom.
- Náklady na odvoz odpadu
Tvoria ich poplatky za zber, odvoz a likvidáciu smetí. Čím častejšie je odpad zbieraný, tým väčšie sú náklady. Treba rozlišovať, či v oblasti bytového domu je odpad triedený, ten podlieha nižším poplatkom. Odvoz veľkoobjemového a nebezpečného odpadu na zberné dvory môže byť lacnejšia varianta ako pravidelný odvoz.
Napriek všetkým povinnostiam a výdavkom, novostavba a byty v dobrej lokalite stále patria do top ,,vyhľadávača“ všetkých kúpychtivých. Náklady na bývanie u napr. trojizbového bytu, by nemali byť vyššie ako dvesto euro, za čo novostavba ponúka ,,novotu“ materiálov, komfort a do budúcna menej opráv - do toho sa oplatí investovať.